Yangın Kapısı

Kategori : Yangın Kapısı
Fiyat : Yangın Kapısı

Yangın Kapısı acil durumlarda sadece insanları değil aynı zamanda yapıda bulunan bütün canlıların tahliyesinde etkin rol oynayan yapıdır. Yangın kapısı yapının kulanımına uygun tasarlanmak zorundadır aksi taktirde gerektiği gibi işlevini yerine getiremeyecek ve bu durum istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Almayı düşündüğünüz kapı kesinlikle yönetmelik standartlarına uygun olmalıdır aksi taktirde sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

 

Kaaraboğa, yangın kapısı imalatı, acil çıkış kapıları, metal kapı imalatı, şaft kapağı imalatı konularında Ataşehir'de hizmet vermektedir.

Yangın kapısı imalatı, “Yangın kapısı nedir?” sorusunun yanıtıyla açıklanabilir. Yangın kapısı, yangında can ve mal kayıplarını önleyen, yangında pasif koruma sağlayan etkili bir çözümdür. Bu kapılar, uluslararası standartlarda üretilen, yüksek ısıya ve basınca dayanıklı, duman sızdırmaz özellikte kapılardır.

Yangın kapısı imalatı, sipariş üzerine yapılan bir üretimdir. Yangınla mücadelede üretilen bu kapılar 30, 60, 90 ve 120 dakika sürelerde yangına dayanıklı olmalıdır. “Yangın kapısı imalatı” belirli koşulları sağlayan firmalar tarafından yapılmaktadır. Üretimi yapılan kapılar son aşamada çeşitli testlerden geçirilerek sertifikalandırılır. Bu sertifikalar, FD30, FD60 gibi simgelerle gösterilir. Bu sayılar, kapının yangına ne kadar süre dayanabileceğini göstermektedir. Örneğin FD30 sertifikası almış bir kapı, en az 30 dakika boyunca yangına dayanıklı yangın kapısıdır.

Yangın kapısı imalatı, yangın mevzuatıyla belirlenmiş belirli özelliklerde üretilen, yangına dayanıklı kapılardır. Bu kapılar, galvanizli çelikten üretilen, korozyona dayanıklı kapılardır. Yangında binanın hızla tahliye edilmesine imkân sağlayan bu kapılar yangın mevzuatına göre belirlenmiş özelliklerde olmaları gerekmektedir.

Yangın kapıları binalarda yangının vereceği zararı en aza indiren etkili çözümlerdir. Bu kapılar, alevleri ve dumanı binanın belirli bölgelerine hapsederek can ve mal kayıplarını önlemektedir. “Yangın kapısı fiyatları” kullanılan malzemeye ve kapıların yangına karşı direnç sürelerine göre değişiklik göstermektedir. “Ucuz yangın kapısı” olarak da bilinen 30 ve 60 dakikalık kapıların fiyatları, 90 ve 120 dakikalık kapıların fiyatlarına göre daha uygundur.

KATEGORİLERİMİZ. Çelik Çatı , Davlumbaz Söndürme , Ferforje Tasarımlar , Teras Kapatma , Karaboğa Mühendislik , Yangın Dolabı , Yangın Merdiveni , Demir Doğrama , Yangın Sprinkleri , Yangın Kapısı , Yangın Eğitimi , Güvenlik Sistemleri , Yangın Tüpü , Karaboğa Mühendislik , Ferforje İmalatı , Güvenlik Sistemleri , Yangın Tüpü , Davlumbaz Söndürme , Yangın Dolabı , Yangın Eğitimi , Yangın Sprinkleri , Yangın Kapısı , Demir Doğrama , Yangın Merdiveni , Yangın Kapıları, Yangın Tüpleri, Yangın Dolabı, Güvenlik Sistemleri, Yangın Merdiveni, Çelik Çatı, Yangın Sprinkleri, Ferforje Demir, FM 200 Yangın Söndürme Sistemleri , Yangın Kapısı Satışı , Kamera ve Güvenlik Sistemleri , Yangın Hidrant Koruma Sistemi , Köpük yangın söndürme sistemi , Yangın Tüpü Satışı , Islak sistem söndürme sistemleri , Sprinkler Yangın Söndürme Sistemi , Kuru Sistem Yangın Söndürme , Islak sistem söndürme sistemleri , Yangın Dolapları Koruma Sistemi , CO2 yangın söndürme sistemi , Yangın Merdiveni , Yangın Dolabı , Güvenlik Sistemleri , Yangın Sprinkleri , Yangın Kapısı , Davlumbaz Söndürme , Yangın Tüpü , Yangın Eğitimi , Yangın Merdiveni , Karaboğa Mühendislik , Ferforje İmalatı , Yangın Merdiveni , Yangın Dolabı , Güvenlik Sistemleri , Yangın Sprinkleri , Yangın Kapısı , Davlumbaz Söndürme , Yangın Tüpü , Yangın Eğitimi , Karaboğa Mühendislik , Ferforje İmalatı , Yangın Merdiveni Fiyatları, Yangın Tüpü İmalatı ve Fiyatları , Yangın Sprinkler Sistemleri, Güvenlik Sistemleri, Güncel Yangın Kapısı Fiyatları, Ferforje İmalatı ve Satışı, Çelik Konstrüksiyon ÇatıYangın Kapıları , Güvenlik Sistemleri , Yangın Sprink Tesisatı , Yangın Tüpü Satışı , Yangın Merdiveni İmalatı.

Yangın kapısı imalatı, “Yangın kapısı nedir?” sorusunun yanıtıyla açıklanabilir.

Cam Yangın Kapıları
Cam yangın kapılarının kullanım açısından en büyük avantajı, şeffaf görünümde olması ve arka kısmı göstermesidir. Bu da sistemin fonksiyonelliğini arttırmakta, binanın dekorasyonuna da pozitif yönde yönde katkı sağlamaktadır. Bu yüzden cam yangın kapıları, kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir.
Cam yangın kapısı imalatı yapılırken, sistemin uygulanacağı projeler dikkate alınır. Ürünlerin yangına karşı dayanıklılık süresi, projeye göre 30 dakika ile 120 dakika arasında değişmektedir.
Cam Yangın Kapısı İmalatı
hızla gelişen teknolojinin yangın kapıları imalatına yansıması olarak ifade edilebilecek cam yangın kapıları, tek kanat yada çift kanat şeklinde üretilebilmektedir. Sistem, istenilen ölçülerde tasarlanmaktadır. Panik bar, panik kolu, kapı iticisi, kendiliğinden kapanma özelliklerine sahip profesyonel teknolojideki ürünlerle binalarda, yangına karşı maksimum düzeyde güvenli yaşamak mümkündür. Cam kapıların mimari tasarımı, kişisel her ihtiyaca uyun olarak tasarlanabilecek şekilde serbesttir.
Cam Yangın Kapısı Fiyatları
Günümüzde kentleşme hızı oldukça yüksek. Buna bağlı olarak şehirlerde bina sayısı da giderek artıyor ve insanlar daha kalabalık ortamlarda yaşamak zorunda kalıyor. Bununla birlikte güvenli yaşam ve yangına karşı önlem alma ihtiyacı da doğuyor. Çerçevesi çelik profilden meydana getirilen cam yangın kapıları, binalarda hem yangına karşı koruma sağladığından bununla beraber şeffaf görüntüsü sebebiyle ortama ferahlık verdiğinden son zamanların gözde ekipmanı.
Daha çok kalabalık binalarda tercih edilen cam yangın kapıları, hastanelerden okullara, avmlerinden otellere kadar biroldukça alanda verimli kullanım sağlıyor. 30-60-90-ve 120 dakika süreyle yangına karşı dayanıklılık gösteren cam kapılar, istenilen ölçülerde üretiliyor. Önemli olan projelendirmenin doğru yapılması. Hem güvenlik hem de prestijin ön planda tutulduğu kaliteli binalarda camın avantajları üstün teknolojik özellikleriyle beraber kullanıma sunuluyor.
Cam yangın kapısı fiyatları ise, sistemin koruyuculuğu ve estetik görünümü düşünüldüğünde ekonomik diye nitelendirilebilecek aralıklarda. Yangına karşı dayanıklılık süresi, ölçüleri, ek teknik özellikleri ve tasarımına bağlı olarak ürün fiyatları değişiklik gösteriyor.
Cam yangın kapıları için genel anlamda hem üstün koruma özelliğine haiz bununla birlikte şık görünümlü ucuz yangın kapıları denilebilir. çağdaş mimariyle uyumlu sistem, yangın kapılarının fonksiyonelliğini zirveye taşıyor.
Cam yangın kapısı hizmeti, öteki tüm önlem ekipmanlarında olduğu şeklinde profesyonel firmalardan alınmalıdır. Sistemin üretim amacı göz ardı edilmeden yasal yönetmeliklere uygun sertifikalı cam
yangın kapıları , her vakit konforlu kullanım sağlar. Cam yangın kapılarında ön planda güvenlik, acil durumlara karşı koruma özelliği vardır. Güzel duyu ikinci planda olup, sistemin pozitif yanlarını ikiye katlamaktadır.

Binalarda Yangın Merdiveni Zorunluluğu
Değişen yönetmelikler daha sonra belediyelerin yangın merdiveni mevzusunda mecburi olduğu kararına varılmıştır. Fabrikalar plazalar alışveriş merkezleri okullar hastaneler küçük ve orta büyüklükteki işletmeler bu merdivenleri mutlak suretle bulundurmak zorundalar. Esasında bu vaziyet beklenmedik yangın afetlerinde olası olası büyük kayıpların önüne geçmek içindir. Ve hiç şüphe yok ki son derece gereklidir. Eğer sizde böylece olası can kayıplarını bertaraf etmek ve insanları kolayca dışarı tahliye olmalarını sağlamak amacı ile bu merdivenleri yapmış oldurmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu konuda merdivenleri bulunan yerlerin geçmişte son derece büyük yangın olaylarını can kaybını yaşamadan atlattıklarını da yapacağınızın kısa araştırma sonucunda görebilirsiniz.
Sadece bu merdivenleri yönetmeliğe uygun bir halde yaptırmanı gerekecektir. Bu konuda da sizlere sorunsuz bir halde hizmet veren şirket ile yola çıkmalısınız. İşte biz sizlere bu mühendislik işe ile ilgili üst düzey bilgi ve tecrübeye sahip çalışanlarımız ile hizmet vermeye devam etmekteyiz. Aynı zamanda üretim ve imalat konusunda da en büyük firmalardan birisi olduğumuzu söylemek istiyoruz. Bu merdivenleri üretme ve uygulama konusunda her türlü sertifikayı da bünyesinde barındıran firmamız alanında rakipsiz ve öncü şirketlerden biri olmayı başarmıştır. Hem dayanıklı hem de çok uzun seneler sorunsuz bir halde kullanabilmeniz için en doğru adres olan bizi tercih edebileceğinizi belirtmek isteriz.
Peki,yangın merdiveni yaptırmak istiyorsanız hangi aşamalardan geçmeniz gerekecektir. Öncelikle bu kusursuz uygulanması ihtiyaç duyulan bir projedir. Dolayısı ile alanında yeterli olmuş çalışanlamış olurımızın merdivenlerin yapılacağı yere gelmesi ve incelemelerde bulunması gerekmektedir. Uygulamanın nereye yapılacağı tahliyelerin en güvenli nereden sağlanabileceği merdiven yüksekliği ve genişliğinin ne kadar olması kaç yere bu merdivenlerin monte edilmesi şeklinde bir çok teknik ayrıntıları göz önünde bulunduracaklardır. Çok yüksek binalarda koruma demirlerine sahip merdiven alternatifinin entegre edilmesi de göz önünde bulundurulacaktır. İşte tüm bu detayları nokta kadar sorunsuz bir halde ekspertiz edecek çalışanlarımız böylece en doğru projeyi bulma mevzusunda da önemli mesafe kat edecektir.
Bu aşamalardan sonra ise merdivenleri yaptıracak işletme sahiplerinin maksimum sordurulmuş olduğu soruyu cevaplamaya çalışacağız. Yangın merdiven fiyatları tahmini ne kadar olmaktadır? Bu tamamen kullanılacak malzemenin içeriğine ve miktarına bağlı bir durumdur. Bu sebeple tahmini bir bütçe belirlemek için bundan önceki paragrafa belirttiğimiz etüt fizibilite çalışmalarının yapılmış olması gerekmektedir. Bu amaliz yapılmış olduktan sonra sizlere tahmini bir rakamı hemen dostlarımız söyleyebilecektir. Ancak işletmeniz için zorunlu olan bu merdiven yapımı ve monte işlemleri mevzusunda sizlere her vakit en uygun fiyat seçenekleri ile yardımcı olduğumuzu da söylemek isteriz. Hem de bütçenizi sarsmadan bir ödeme yapabilmeniz için anlaşmalı bankaların kredi kartlarına taksit yapma olanakımızda söz konusudur.
Siz de her süre yangın merdiveni fiyatları ve ürün hizmeti mevzusunda öncü olmuş tercih sebebi duyuru edilmiş firmamız ile yola çıkmak için daha detaylı bir informasyon sahibi olmak istiyorsanız web sitemiz üzerinden araştırma yapabileceğinizi belirtmek isteriz. Böylece daha önceden bu hizmeti vermiş olduğumuz referanslarımız ile ilgili de geniş bilgilere ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte aklınıza takılan sorulara cevap bulmak içinde site ana sayfamızda yer alan mesajşim bölümünden yetkili dostlarımız ile irtabata geçebilir yapılması lüzumlu olan etüt çalışmaları konusunda randevu talebinde bulunabilirsiniz. Sizde bizi tercih edin hem kendinizi hem de cebinizi güvende hissedin. Tüm ziyaretçilerimize kazasız belasız bol kazançlı sağlıklı mutlu ve neşe ile geçen günler dileriz.
Yangın Merdiveni yaşam kurtarır
Günümüzde ev kazalarında yaşanan acı kayıpların sayısı azcaımsanamayacak kadar çoktur. Pek çok ev kazasının sebebi ciddi neticelara yol açmaktadır. Bunlardan bazılarının sebebi dikkatsizlik ve gereken önlemlerin alınmamasıdır. Ev kazalarının çoğu ütünün prizde unutulması çocukların evde yanıcı ve yakıcı maddelerle oynaması vs şeklinde önemsiz gibi görünen sebeplerden kaynaklanmaktadır. Evde yakılan sobadan sızan yada şofbenden sızan gaz sebebiyle yaşanmış olan zehirlenmeler çıkan yangınlar da büyük acılara sebep olan kazalardandır. Sabotaj sebebiyle çıkan yangınların oranları da küçümsenmeyecek kadar çoktur. Ülkemizde her yıl milyonlarca hektar orman şu sebeple yok olmaktadır.
Evde küçük çocukların sebep olduğu yaralanmalı yada yangına sebep olan ev kazalarına neden olan hareketleri olsun binalarda bacaların damdaki yanlış konumlandırılması olsun bacaların gerektiği gibi sıvanmaması tavan arası ve çatı benzer biçimde bölgelere rahat tutuşacak nesnelerin konması sebebiyle yazın güneş ışınlarının vurması sonucu bir çok yangına sebep olduğu bilinmektedir. Yakıt deposuna veya yakıtla çalışan cihazların yakınına kıvılcım çıkarabilecek nesnelerin konması prizde ocak ve ütü fişlerinin unutulması ocakların üzerine büyük tencere kazan gibi nesnelerin konarak uzun süre ısıtılması da bilinmiş olduğu şekilde yanlış meydana getirilen uygulamalar olup yangına sebebiyet vermektedir.
Biz bu yangınlara karşı ne şeklinde önlemler alabiliriz ve iyi mi korunabiliriz. Bunun için çeşitli toplumsal yardımlaşma kurumları ve biroldukça dernek çeşitli talimatlar yayınlamıştır. İlk olarak yangın ihtimallerine karşı dikkatli ve tedbirli olmalıyız. Yanıcı patlayıcı çabuk tutuşan benzin alkol gaz gibi maddeleri bilinçli kullanmalıyız. Ütü ocak soba şeklinde elektrikli ev aletlerinin sağlam olmasına ve kullanılmadığı zamanlarda kapalı olmasına dikkat etmeliyiz. Bunları dikkatli kullanmalıyız. İşimiz bitince fişini prizden çıkararak kapatmalıyız. Evde bulunan ufak çocuklara dikkat etmeliyiz. Onların elektrikli aletlerle kibrit çakmak benzer biçimde nesnelerle oynamasına ne olursa olsun izin vermemeliyiz.
Yanıcı patlayıcı ve çabuk tutuşan maddeleri ateşten uzakta bulundurmalıyız. Sigaralar gelişi güzel söndürmeden atılmamalıdır. Bundan dolayı her yıl milyonlarca hektar orman yok olmaktadır. Evde okulda iş yerlerinde elektrik tellerinin sıyrık olmamasına ve bağlantılarının uygun şekilde yapılmasına dikkat etmeliyiz. Eğer bu işlerle bizim dışımızda birileri ilgileniyorsa ne olursa olsun uyarmalı ve düzeltilmesini sağlamalıyız. Evlerimizin okulların bacalarını her yıl temizletmeliyiz ve sıvalarının muntazam yapılmasını sağlamalıyız. Okullarda ve iş yerlerinde yangın söndürme tüpleri ve çalgıları bulundurmalıyız. Bu araç ve tüplerin her yıl muntazam olarak bakımlarını yaptırmalıyız.
Bunlara benzer daha bir çok önlem ve tedbiri sayabiliriz. Ama bir tanesi vardır ki bizleri ölümden kurtaran can havliyle kaçmak istediğimizde bizlere en güvenli yolu sunan sistemdir. Yangın merdiveninden bahsediyoruz. Yangın merdivenleri herhangi bir yangın ya da zehirlenme anında bizlerin tek çıkış yolu olup güvenle ve süratlica bizleri o ortamdan dışarıya taşır. Günümüzde yangın merdiveninin yeterli ve gerektiği şeklinde olmaması sebebiyle onlarca can kaybı yaşanmaktadır. İşte bu nedenle yangın merdiveni yaşamsal örutubet taşımaktadır ve gerekliliği tartışılamayacak derecede önemlidir.
“Z tipi” (çift kollu) ve “dairesel” merdiven olarak iki gruba ayrılan yangın merdivenleri yalnız yangın ve organik afetler dışında terör hücumsı benzer biçimde binaların hızla boşaltılması ihtiyaç duyulan durumlarda da kullanılır. Yangın merdivenleri insan yaşamı için büyük örutubet arz etmektedir. Temmuz 2002 tarihli “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” ile binalarda bulunması ihtiyaç duyulan yangın merdiveni tipleri ve bunlara ilişkin ölçüler düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe uygun olarak merdiveni bulundurmayan konutlarda oturmamaya ve iş yeri açmamaya özen gösterin. Nüfusu yoğun ve çalışma kapsamı geniş olan büyük şehirlerde olduğu gibi İstanbul yangın merdiveni kullanımında da önceliğini göstermektedir.
Yapılarda Yangın Merdivenleri yaşamsal Örutubet Taşır
Yangın merdiveni mevzusunda ihtiyacınız var ise ve bu mevzuda sizde kesin bir şirket ile adım atmak yola çıkmak istiyorsanız yıllardan beri alanında en çok tercih edilen şirketimizi seçebilir ve işinizi güvenli bir biçimde emanet edebilirsiniz. Tüm büyükkent ve yerel belediyeler yönetmeliklerinde bu merdivenleri zorunla hale getirmişlerdir. Özellikle insan sayısının ve bina kat yüksekliğinin fazla olduğu binalarda olası yangın esnasında doğabilecek felaketlerin önün geçmek can kaybını engellemek için bu gerekli bir unsur haline dönüşmüştür. Böylece sizde bu konuda eksiğinizi kapatmak ihtiyacınızı gidermek için en kısa sürede adım atmanız icap ettiğini bilmelisiniz.
Doğal olarak ki yangın merdiveni yapmış oldurmak için her türlü gerekli belge data deneyim ve deneyime sahip olan firmamız sizlere en kısa sürede en iyi hizmeti verecektir. Üstelik bunun yanı sıra en doğru projeyi uygulama mevzusunda da rakipsiz bulunduğunu kanıtlayacaktır. Bildiğiniz gibi ki yangın esnasında en önce baz alınacak kriter kişilerin çok çabuk bir halde bina dışına çıkarılması şu demek oluyor ki tahliye edilmesidir. İşte bu mevzuda sizlere en net çözümler ile yardımcı olmaya çalıştığımızı belirtelim. Peki, bunu iyi mi mı yapıyoruz? Doğal olarak ki mevzu ile ilgili her türlü tahsilden geçmiş sertifikasını almış çalışanlamış olurımız ile. Böylece kusursuz bir halde sizlere en doğru noktada bu merdiveni konumlandırmayı taahhüt ediyoruz.
Bu çalışmalara hangi aşamalar sonucunda geldiğimizi de bilmek ister misiniz? O süre yazımızı okumaya lütfen devam edin. Her şeyi planlı ve programlı bir halde yürüten firmamız öncelikle acil çıkış merdivenin uygulanacağı binayı çözümleme emektedir. Bu analiz yapılmış olduktan sonrasında binanın hangi bölgelerine merdiven gerektiğinin tespiti gerçekleşmektedir. Bununla beraber merdivenin genişliğinin ne kadar olması yapı için kullanılacak malzemenin hangi içeriğe sahip olması düz mü yoksa döner bir merdiven mi olması şeklinde teknik kriterler masaya yatırılacaktır. Tüm bu tercihler içinde sizin inşaat yapınıza en uygun olanı seçilecek ve yeriniz gereği en uygun projenin uygulanması aşamasına geçilecektir. Böylece sizin için lüzumlu olan merdiven imalatı için firmamız çalışmalarına derhal başlayacaktır.
Gmeşhurk yaşam akışı içinde insanlar hayatı tehdit edici birçok çekince ile karşı karşıya kalabilmektedir. Yangın da bunlardan birisidir. Yangının sebepleri çok çeşitli olduğundan, her an her yerde çıkma mümkünlığı göz ardı edilmemelidir. Üstelik herhangi bir sebepten dolayı bir binada çıkan yangın, çok hızlı bir şekilde yayılmış olduğundan kısa bir sürede büyük bir alanı etkileyebilmektedir. Bu da, yangının sebep olacağı can ve mal kaybı riskini arttırmaktadır. Bundan dolayı yangına karşı gerekli önlemleri almak herkesin, hem kendine bununla birlikte birbirine karşı ortak sorumluluğudur. Yangın çıktığında yapılması gereken ilk ve en önemli şey, binayı süratlica terk etmektir. Bu da sadece, yangından kaçış için özel olarak tasarlanan yangın kapıları ile mümkündür.
Yangın kapıları, yangına belirli sürelerle dayanıklılık gösterdiğinden ve kendiliğinden kapanma özelliğiyle yangınla ilişkiyi kestiğinden konforlu tahliye sağlar.
Yangın kapısı imalatı, gereksinimlara bakılırsa yapılır. Bu tip kapılar genelde standart ölçülerde ve belirli özelliklere sahiptir. Bunun yanısıra istenilen özelliklere ve aksesuarlara da haiz şekilde üretilebilmektedir. Uygulanacak alana göre önce projelendirmesi yapılan kapıların montajı ve montaj sonrası hizmeti de, işlevsel kullanıma yöneliktir. Yangın kapıları, güvenilirliği ve acil durumlarda koruyuculuğu test edilerek kullanıma sunulmaktadır. Kaliteli yangın kapısı hizmeti demek, kaliteli malzemeden her bir parçası birbirine uyumlu olacak şekilde yapım edilen kapı anlamına gelir. Binalarda çekince arz eden her durumda, rahatça kaçış imkanı sağlar.
Ucuz Yangın KapsıcaklıkBir yangın kapısı hem ucuz hem kaliteli olur mu diyecek olursak, kurumsal firmalardan hizmet alınırsa tabi ki olur. Günümüzde artan nüfusla doğru orantılı olarak güvenlik ihtiyacı artsa da, bütçeler de önem taşıyor. Hem bütçelere bununla birlikte ihtiyaçlara uygun yangın kapısı imalatı, güvenlik açısından en büyük avantajdır.
Ucuz yangın kapısı, gene standart özelliklere sahip olup yangın anında kurtarıcı niteliktedir.
Sertifikalı Yangın KapsıcaklıkYangın kapısı temin edecek olanlar, ilk olarak sistemin sertifikalı olup olmadığına dikkat etmelidir. Sertifikalı yangın kapısı demek, yasalarla belirlenen malzemelerden yapım edilen ve gene yönetmeliklere uygun özelliklere sahip kapılar anlama gelir. TSE belgesine haiz yangın kapıları, olay anında bina içinde bulunan herkesin yangından yara almadan, büyük oranda can ve mal kayıpları yaşanmadan dışarı çıkmasına olanak sağlar.
Yangın kapıları, yangın merdivenlerine açılır. Panik bar sistemi yardımıyla dışarıdan açılmayan içeriden ise rahatça açılabilecek özelliktedir. Ek olarak, tahliye sağlandığında kendiliğinden kapanır ve yangının çevreye sıçramasını engeller. Binalara bakılırsa ölçülendirilirler. Bunun için öncelikle projelendirme yapılır. Kapının tek kanat veya çift kanat olması, malzemesi ve tasarımı hem ihtiyaçlara bununla beraber kişisel isteklere nazaran yapılır. Yangın kapıları hem koruyucu aynı zamanda müdahaleyi kolaylaştırıcı kapılardır.
Yangın kapısı bulunan her binada, can ve mal kaybı yaşanma riski en aza iner.

Yangın Çıkış KapsıcaklıkYangın anında yüksek koruma sağlayan yangın çıkış kapıları binada bulunan kişilerin kolayca dışarı çıkmasını sağlar ve yangının binanın diğer bölümlerine geçişini engeller. Bu fakatçla üretilen yangın kapısı kesinlikle ısıya karşı dayanıklı olmalıdır. Bunun için genellikle çelik gibi yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı malzemeler kullanılarak imal edilmektedir. Üretim aşamasında yönetmeliğe bağlı kalınması kapıların koruyuculuk özelliğinin daha fazla olmasını sağlayacaktır.
Kullanılmadan önce tüm yangın kapıları akredite laboratuvarlarında çeşitli testlerden geçirilir ve mevcut özelliklerinin güvenli olup olmadığı kontrol edilir. Bunun için dünya çapında NEPA ve EN olmak üzere iki tür norm kullanılır. Kabul ölçütleri ile uygulanan test yöntemleri bu normalar nazaran belirlenir. Onaylama alan kapılar için sertifikalar düzenlenir ve bununla birlikte satışa sunulur. Bu yüzden yangın kapısı satın almadan önce sertifikasının olup olmadığı denetim edilmeli ve özellikleri incelenmelidir.
Yangın Çıkış Kapılarının Özellikleri nedir?
Yangının yıkıcı ekonomik etkilerini azaltan ve insan hayatının kurtarılmasını elde eden yangın kapıları bununla beraber yangının daha geniş alanlara yayılmasına engel olur. Bunları yapabilmesi adına kapılar çeşitli bileşenlerden meydana gelecek şekilde üretilir. Menteşeler, ürkü çıkış cihazları ve tutamak seti benzer biçimde aksesuarlar, kapatma mekanizması, şişebilen contalar, kapı kasası ve kanadı yangın kapılarında bulunması ihtiyaç duyulan özellikler içinde yer alır. Yangın kapısının kanat ve kasa kısmı alüminyum, çelik ya da ahşap olarak üretilir. Sadece çeliğin yangına karşı dayanıklılığı daha çok olduğundan alüminyum veya ahşap kapılara kıyasla daha fazla tercih edilmektedir. Menteşeler özellikle metal olduğunda yangın anında kapının daha güvenli olmasını ve kapı çerçevesine tam oturmuş şekilde kalmasını sağlar. Panik çıkış cihazları, tutamak seti ve kilit gibi takıların her biri ayrı öneme haizdir. ürkü çıkış cihazları ve kol seti yardımıyla insanlar herhangi bir problem çıkmadan bulundukları alandan tahliye edilebilir. Kapıda kullanılan kilit ise yangın anında kapının kapalı kalmasını desteklemektedir. Kapının üzerinde yer edinen kapatma mekanizması yaylı menteşe yardımıyla duman geçmiş olmasına engel olmaktadır. Bu kısımda kullanılan şişen contalar çerçeve ile kapı içinde boşluk kalmasına engel olur.
Yangın Çıkış Kapılarında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yangın çıkış kapılarının özellikleri ne kadar fazla olursa koruyuculuğu da o kadar artacaktır. Bundan dolayı kapı üretiminden tam not alabilmek için bazı noktaların olup olmadığı incelenmelidir. Yangın kapısının sertifikasyonu ile contaları kontrol edilmeli, menteşelerin uygunluğu onaylanmalı ve kapının kapanışının problem çıkarıp çıkarmadığı test edilmelidir. Buna bakılırsa menteşelerin vida kısımları kırık yahut eksik olmamalı, contalarda hasar izi bulunmamalı ve sağlam olmalıdır. Contalar yangın anında şişip genişleyeceğinden buna engel bir konum bulunmamalıdır. Bu tarz şeylerin yanı sıra yangın kapısının özelliklerini içeren bir sertifika ya da etiketin varlığı teyit edilmelidir. Bu tarz şeylerin varlığı kapının standartlara uygun şekilde üretildiğini gösterecektir. Eğer bu özelliklerin birinde ya da birkaçında sıkıntı var ise yetkili bir kişiye başvurmakta yarar vardır.

Yangın Merdiveni KapsıcaklıkTürkiye’deki yönetmeliği incelediğimiz süre, apartmanlarda alınması ihtiyaç duyulan yangın güvenlik önlemleri hâlihazırda mevcud binalar ve yeni yapılması planlanan binalar için ayrı ele alınarak değerlendirmeler yapıldığına denk gelmekteyiz. Hem yeni yapılması planlanan binalarda aynı zamanda mevcut olan binalardaki yangın kapıların son aşama önemli bulunduğunu gösteren biroldukça durumla karşı karşıya kalmış olduğumızı görüyoruz.
Binalarda ve tesislerde, yangının ortaya çıktığı konumdan uzaklaşabilmek adına yangın kapısı ve yangın merdiveni kapıları kullanılmaktadır. Bu durumda kullanılan kapıların duman, gaz ve ısının karşı tarafa geçişine engel olacak şekilde üretilmiştir. Bu doğrultuda yangın kapıları ile bağlantılı olacak şekilde güvenli yangın merdivenlerini oluşturmak gerçekten çok önemlidir. Şöyle ki yangın merdivenleriyle yangın kapısını birbirinden farklı sistemler veya ekipman şeklinde düşünmemek yanlış olur. Yangın merdivenleri ve aynı zamanda yangın kapıları için kesinlikle mühendislik faktörleri işletilmesi gerekmektedir. Yangın merdivenleri bütünüyle gaz, ısı ve duman benzer biçimde etkenlere oldukça dayanıklı yangın kapıları ile donatılması gerekiyor.
Yapı ve tesislerde yangın güvenliği denildiği zaman halk içinde ilk akıllara gelen yangın merdivenleri olmaktadır. Yapıların ve binaların yangından korunması doğrultusunda yönetmelik yangın merdivenleri ile ilgili durumu binalar adına ikiye ayırmış bulunmaktadır. Yeni yapılmış olan konutlarda bodrum katlar da dâhil 4 kattan fazla olmayan konutlar, tek evler, ikiz evler ve aynı zamanda sıra evler şeklinde binalarda, tek kullanıma hitap etmekte olan binalarda kaçış mesafesine bakılmadan düzgüsel merdivenler ile sağlanabilmektedir. Bu binalarda başka herhangi bir özellik gerekmemektedir. Evlerden çıkış kapışana kadar olan mesafe mutlaka 20 metreyi geçmemesi gerekiyor. Binada yağmurlama sistemi var ise eğer bu durumda uzaklık 30 metreye kadar çıkabilir. Fakat yağmurlama düzeni bulunmuyorsa mesafe de 20 metreyi geçiyorsa, yağmurlama düzeni var ise mesafe de 30 metreyi geçiyorsa bu durumlarda yüksekliğe bakılmaksızın daireler için 2.çıkış ne olursa olsun olması gerekir. Dubleks konut ve daireler için iki önemli durum söz konusudur. Tek kapı bulunması durumunda bu kapının üst katta olmaması gerekiyor. Eğer ki üst katın alanı 70 M2’yi aşıyorsa bu durumda üst kattan ayrı bir çıkış daha olmalıdır.
Apartmanlarda bulunan dairelerin kapısından merdivene yalnızca bir koridordan geçilip ulaşıldığında, dairenin giriş kısmından merdivene kadar olan mesafe; yağmurlama düzeni bulunuyorsa en çok 20 metre, bulunmuyorsa 15 metre olması gerekmektedir. Binalarda kaçış yolları binaların yüksekliğine gore değişkenlik göstermektedir.
Mevcut konutlara da yani değinecek olursak: 51.50 metre yapı yüksekliğine sahip olan binalarda dairesel merdivenlere izin verilmektedir. Bu yapılarda kaçış yolları üç başlığa ayrılmaktadır.
Yüksekliği 30,5 metrenin altındaki konutlar
Yapı yüksekliğinin 30,50 metreden fazla ve 51,50 metreden az olduğu konutlar
Yapı yüksekliğinin 51,50 metreden yüksek olduğu konutlar
Şuana kadar anlattığımız bu mevzularda daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız eğer, binaların yangından korunmasını içeren yönetmeliğin 48. Ve 158. Maddelerine göz atabilirsiniz.

KATEGORİLER

FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA
FERFORJECİ - İSTANBUL FERFORJECİ - DEMİR DOĞRAMA

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ